soforallas

Vezetési büntetőpontok: magyar, ausztriai és német szabályok
 
A hiba nélküli vezetés is eredményezhet szabálysértést, teljesen akaratlanul is. Elég, ha benézünk egy sebességkorlátozó, vagy kötelező haladási irányt jelző táblát, és máris írják a csekket. Cikkünk a magyar, a német és az osztrák szabályozással foglalkozik. Vannak közöttük eltérések, illetve egyes kihágásokat másképp tartanak súlyosnak.
Csakhogy nagyon nem mindegy, hogy a csekk mekkora összegről szól és milyen hosszú távú következményei vannak egy gyorshajtásnak, egy kiégett irányjelzőnek, vagy ha azt hisszük, Németországban sörözhetünk a kamion volánja mögött. 
 

Magyarországi büntetési tételek és szabályozás
Hazánkban 2001-ben vezették be a büntetési pontrendszert, és egy eléggé sokrétű táblázatot alkottak, aminél a legfontosabb szabály, hogy maradjunk 13 pont alatt. 13 ponttól fölfelé ugyanis már elküldhetnek vezetői utánképzésre, amivel valamelyest mérsékelhetők a pontok, de 18 pont felett elrendelik a jogosítvány felfüggesztését
 

A közlekedési előéleti pontok, büntetőpontok, mikor évülnek el?
Az elévülési idő 3 év, azaz mindig csak a naptári naphoz képest előző három évben összegyűlt pontok számítanak.
 

Ügyfélkapun keresztül megtudható
Magyarországon 2022 májusa óta ingyenesen és online kérdezheti le minden magyar állampolgár, mennyi büntetőpontot gyűjtött össze eddig. Eddig erre postai úton volt csak lehetőség, most viszont már Ügyfélkapun keresztül, szinte azonnal megismerheti mindenki, hol tart éppen.
 

Magyarországon zéró tolerancia érvényes az alkoholra
Hazánkban a 0 ezrelék a tolerált véralkoholszint, ezért kifejezetten ügyeljünk arra, hogy vezetés előtt ne igyunk alkoholtartalmú italt, még egy laza fröccsöt, vagy egy pohár sört se. Már kisebb mértékű megszegése is 9 büntetőpontot (meg jelentős pénzbírságot) eredményez.
Ha kíváncsi arra, hogy Önnek, személy szerint (nem, testsúly, alkohol típus, stb.) mennyi lenne a véralkoholszintje , akkor a Semmelweis Egyetem véralkoholszint kalkulátorával online is megtudhatja.
 

Németországi büntetési tételek és szabályok
Németországban a közlekedési szabálysértéseket büntetőpontokkal büntetik, amelyeket a vezetői engedélyben rögzítenek. Az, hogy egy adott szabálysértésért hány pontot kap, a szabálysértés súlyosságától függ. 
Ha egy bizonyos időn belül túl sok pontot gyűjt, a jogosítványát felfüggeszthetik vagy bevonhatják.
Íme néhány példa a Németországban büntetőpontokat eredményező közlekedési szabálysértésekre:

  • A sebességhatár túllépése: 1-6 pont.
  • Piros lámpánál áthajtás: 3-6 pont
  • Mobiltelefon használata vezetés közben: 1 pont
  • Alkohol vagy kábítószer hatása alatt történő vezetés: 6 pont.
  • Gondatlan veszélyeztetés: 2-6 pont

Ha tiszta a vezetési előélete, és csak egy vagy két pontot kap, akkor részt vehet egy vezetésjavító tanfolyamon, hogy a pontokat töröljék a jogosítványából. Ha azonban sok pontot gyűjt, előfordulhat, hogy a jogosítvány felfüggesztése vagy bevonása után újra kell kérelmeznie a vezetői engedélyét.
 

Honnan tudhatom meg, mennyi büntetőpontot gyűjtöttem össze Németországban?
A németországi vezetői engedélyében szereplő büntetőpontok számának ellenőrzéséhez a Szövetségi Közlekedési Minisztériumtól (Bundesverkehrsministerium) kérhet másolatot a vezetői engedélyének nyilvántartásáról (Fahreignungsregisterauszug).
Ebből a dokumentumból kiderül, hogy hány pontot gyűjtött, és milyen szabálysértésekért ítélték el. A vezetői engedély nyilvántartásának másolatát személyesen kérheti a vezetői engedélyt kiadó hivatalban vagy online a Szövetségi Közlekedési Ügynökség honlapján keresztül.
Fontos megjegyezni, hogy a büntetőpontok Németországban is csak bizonyos ideig érvényesek. Bizonyos számú év elteltével - a szabálysértéstől függően - a pontok törlődnek a vezetői engedélye nyilvántartásából. Az, hogy a pontok mennyi ideig maradnak a nyilvántartásában, a szabálysértés súlyosságától és az Ön által összegyűjtött pontok számától függ.
Az, hogy milyen kihágásért és szabálysértésért mennyi büntetési pont és pénzbüntetés jár, itt olvasható el.
 

Ittas vezetés és sebességkorlátozás Németországban
Létfontosságú, hogy két, sajátságos német szabályozást véglegesen tisztázzunk – ez pedig a sebességkorlátozás és az ittas vezetés.
 

Van Németországban érvényes sebességkorlátozás?
Igen, a közösségekben az általános sebességkorlátozás 50 km/h. Németországban - a legtöbb európai országhoz hasonlóan - 50 km/h sebességkorlátozás van érvényben lakott területen belül és 100 km/h lakott területen kívül.
Másrészt a német autópályákon (Autobahn) nincs sebességkorlátozás - csak ajánlott sebességhatár, ami 130 km/óra. A sofőröknek azonban az időjárási viszonyoknak megfelelően kell vezetniük. A jég és a hó vagy az eső például szükségessé teheti, hogy a járművezetők lassabban vezessenek. Ott komolyan veszik a relatív gyorshajtás fogalmát.
 

Hivatásos sofőrök Németországban sem ihatnak alkoholt
Büntetik az ittas vezetést Németországban? - Igen, az ittas vezetés közlekedési szabálysértésnek minősül, és egy bizonyos ponttól kezdve bűncselekménynek is.
Az általános határérték 0,5 ‰, de 21 év alatti vagy új jogosítvánnyal rendelkező járművezetők és hivatásos sofőrök esetében 0,0 ‰. Azaz aki teherautó volánja mögé ül, az a németeknél se igyon!
 

Ausztriai szabályozás, vezetési büntetések
Ausztriában nem büntetési pontrendszer működik, hanem egyszerű „három dobás” rendszere – persze csak kisebb szabálysértések és kihágások esetére. Természetesen mindez pénzbüntetéssel terhelve, mely jelenleg akár az 5900 Eurót is elérheti!
A vezetési szabálysértések nyilvántartási rendszere (a felelőtlen járművezetők elleni intézkedések) 14 kockázattal terhelt, nyilvántartásba vehető szabálysértést (Vormerkdelikte) sorol fel.
Ezek kiegészítik a már létező, a vezetői engedély felfüggesztésére jogosító szabálysértéseket és a közigazgatási szabálysértéseket. 
Részletes osztrák lista
A büntetési tételeket, szankciókat itt, az eredeti oldalon érdemes megnézni: (Führerscheinentzugsdelikte)
A vezetési szabálysértések nyilvántartási rendszere, lakóhelytől függetlenül, minden járművezetőre vonatkozik Ausztriában.
A nyilvántartásba vehető szabálysértés elkövetése esetén a következő eljárást kell alkalmazni:

  1. szabálysértés: Nyilvántartásba veszik
  2. szabálysértés: Intézkedéseket foganatosítanak
  3. szabálysértés: A vezetői engedélyt legalább három hónapra felfüggesztik.
     

A közigazgatási bírságot Ausztriában mindig ki kell fizetni 
Függetlenül attól, hogy a szabálysértést nyilvántartásba vették, intézkedéseket kell hozni, vagy a vezetői engedélyt felfüggesztették.
 

Mennyit lehet inni Ausztriában vezetés előtt?
Ami az alkoholos befolyásoltsággal való vezetést illeti, a legegyszerűbb, ha egy hüvelykujjszabályt követünk: ne fogyasszunk alkoholt vezetés előtt és közben, azaz tartsuk magunkat a 0-s szinthez. Ausztria annyiban megengedőbb, hogy hivatásos sofőröknél is engedi általában a 0,1 ‰. szintet.
Bővebben ezen a linken lehet tájékozódni.
 

Összefoglalás: Aki hivatásos sofőr, az semmiképpen se üljön volán mögé ha ivott, még a legkisebb véralkoholszinttel sem. Nem pusztán azért, mert megbüntethetik, hanem mert a józan és felelős munkához ezt a szabályt be kell tartani. A munkáltatók szempontjából is rendkívül nagy kockázatot jelent, így akinek előéleti pontjai vannak, azt kevésbé szívesen alkalmazzák, illetve felmondási ok lehet.