A súlyosbodó súlyhelyzet
Nehéz kaják, könnyű nők – tartja a rendkívül találó kamionos szólásmondás. A nőkre most nem térnénk ki, de a nehéz kajákról muszáj néhány szót ejtenünk. Mikor ettél utoljára valami tényleg jót út közben? Mármint nem csak finomat, hanem jót is. Az elhízás és az egészségtelen életmód káros hatásai egyre aggasztóbb méreteket öltenek.
Lassan valóságos járvánnyá változik a jelenség, hogy a tisztelt kamionos kollégák szinte belehíznak a vezetőfülkébe.
A vállvonogatás nem lehet válasz, hiszen mindannyiunkat hazavár valaki (ha más nem, az ügyfelek), ezért fontos, hogy megoldásokat találjunk a probléma kezelésére. Itt az ideje, hogy (t)együnk valamit.
Túl nagy a csábítás, én tudom
A pihenőben napi menü a sült krumpli és a hamburger, a pöri, a shopban magától beleugrik a kosaradba a cukorka-csokika meg a cserikók. De tudod mit? Ezek csak üres kalóriák, amiktől két-három percig felvidulsz, amúgy meg csak a zsír rakódik tőlük a testedre, meg bólintasz el tőlük a volánnál, amint vége a cukorsokknak.
Tudom, hogy a melóval jár, hogy nem ehetsz folyton házikosztot, de ne ess kétségbe! Lehet ezt jobban is csinálni.
Régen nem nagyon volt választásunk, csak a konzervek, a májkrémek, a szendvicsek, a péksütemények és a kempingsajtok. De ma már más a helyzet, sőt, ma már okosabbak is vagyunk. A boltok polcai tele vannak egészségesebb alternatívákkal. Csak egy kis odafigyelésre, tervezésre és gondoskodásra van szükség, és már el is felejtheted a parizeres zsemlét.
Hogy hogyan érdemes enni az utakon?
Először is, ne hagyj ki étkezéseket! Sokan napközben csak rágcsálnak és nassolnak, mert idegesek, hiszen tartani kell a menetidőt, meg a kötelező pihenőket. Mindig lehet valamin stresszelni. Próbálj rendszeresen enni, még ha csak kisebb adagokat is! Így folyamatosan energiával leszel feltöltve, így nem kell aggódnod, hogy elhagy az erőd, ha emelni kell valamit. Csak szépen, egyenletesen, pihenőidőre beosztva a kaját.
Lődd be, hogy nagyjából mikor eszel egy nap, és tartsd magad hozzá! Legyen ideje a három főétkezésnek, és ha szükségét érzed, iktass be közéjük egy-egy uzsonnát. Ilyenkor jól tud jönni, ha van nálad pl. egy kosár alma, némi sótlan mogyoró, vagy akár zellerszár vagy répa meg hozzá krémsajt.
Ha több folyadékot iszol, kevesebb kajával is beéred, hamarabb jön el a teltségérzet.Maradj a zérós üdítőknél, teánál, vagy víznél!
A rizsfőző nem csak rizsa
Ez az egyik legjobb cucc lehet az utakon. Csak dugd rá az áramra ezt a kis csodát a vezetőfülkében, és máris kezdődhet a “Kamionos Konyhafőnök” show.. Nem büdös, nem kell sokat mosogatni utána, nincs vele sok pepecs, nincs gázpalack. Ebben a videóban láthatod: https://youtu.be/CugSjZzwXMY?t=79
Ez a kütyü a nevével ellentétben nem csak rizst főz: bármit elkészíthetsz benne, aminek az elkészítéséhez viszonylag alacsony hőfok szükséges, így nem ég le benne a kaja.
Minimális előkészülettel komoly menüket varázsolhatsz a fülkében, menet közben. Tarts magadnál valamiféle zsiradékot – tehát olajat, vajat, vagy zsírt –, sót-borsot, pirospaprikát, néhány féle szárított fűszert, hagymát, paradicsompürét, tubusos fokhagymakrémet, vásárolj be a kedvenc húsodból, és onnantól megállíthatatlan vagy.
A minimális előkészület azt jelenti, hogy az előző pihenőidőd alatt csak bedobálod a főznivalót a gépbe, rázárod a tetejét, majd bekapcsolod és időzíted a kütyüt, hogy a következő pihenőd alatt friss, meleg kajád legyen.. Amikor több időd van, bepácolsz húsokat a tupperware-ben, és elteszed a hűtőbe, hogy összeérjenek az ízek.
Olyan pácolt husikat készíthetsz vele, hogy lefoszlik a csontról. Csak 1-3 óra kell neki.
Sertéspörkölt, marhapörkölt, gulyás? Simán.
Köretnek főzhetsz rizst (nahát!), krumplit, vagy akár párolt zöldséget is.
Ha ötletekre van szükséged, akkor keress YouTube-on vagy a TikTokon kamionos videósokat, akik főzős videókat osztanak meg. Rengeteg kreatív és egészséges receptet találhattok tőlük, amelyeket könnyedén elkészíthettek.
Szmárt fúd – tápolj okosan!
Végül pedig hadd említsünk meg számodra egy új trendet, de ez már gyakorlatilag a jövő. Az úgynevezett smart food, ami gyakorlatilag az űrhajóskaja. A smart food kb. olyan, mint azok a fehérjeturmixok, amiket a gyúrósok isznak, csak ezekben nem csak fehérje van, hanem mindenféle tápanyag, amire egy-egy étkezéskor a szervezetnek szüksége van.
Az egyik piacvezető márka Európában az Yfood, ha jobban is utánanéznél a dolognak. Tudom, sosem lesz olyan finom, mint egy tányér ínycsiklandozó pörkölt nokedlival vagy egy családi szalámis pizza, de útközben jól jöhet. Gondolj rá úgy, mint egy B terv: ha nem volt hely a pihenőben és meg vagy csúszva, ha szakad az eső és nincs kedved kimozdulni, vagy bármilyen egyéb okból kérdéses az ebéd sorsa, csak kapj elő egy ilyet a hűtőből, és a következő pihenőidőig meg is vagy kajaügyben.
Nem drágább a normál ételeknél sem: egy adag smart food kb. €5-ba kerül, vagyis 2000 forint alatt megáll a dolog. Ennyiből a pihenőkben sem hozol ki rendes ételt, hacsak nem vásárolsz valami olyat, amiről inkább nem beszélnél senkinek. A smart food lényege, hogy egy palackban egy teljes értékű, kiegyensúlyozott étkezésnek megfelelő tápanyag van, ami nem mondható el arról a ki tudja, mivel töltött sült kolbászról vagy a állott burgerről, amire néhanapján fanyalodunk.
Bármit is választasz, emlékezz: a cél az, hogy néhány év múlva ne daruval kelljen kiemelni téged a fülkéből, és ne menjen el a nyugdíjad szívgyógyszerre sem lehetőleg.
Okosan az utakon, és jó étvágyat!